Popis
6denní poznávací zájezd s denním přejezdem
1. den
Odjezd v ranních hodinách. V podvečer přijedeme do nejjižněji položeného alsaského města Mulhouse, které se nachází nedaleko švýcarských hranic. Po procházce kouzelným historickým centrem s kostelem sv. Štěpána ze 14. století a renesanční radnicí, budeme mít možnost ochutnat v některé z místních restaurací a atraktivních letních zahrádek ochutnat alsaskou specialitu Flam Kuchen při skleničce alsaského vína. Ubytování.
2. den
Snídaně. Po snídani budeme pokračovat do oblasti centrálního Švýcarska, do středověkého města Fribourg s mísící se německou a francouzskou kulturou, které bylo založeno ve 12. století rodem Berchtoldů, později žijících na Moravě. Odhalíme kouzlo tohoto gotického města, jež je právem zapsáno na seznamu UNESCO. Projdeme se dlážděnými uličkami, přejdeme kamenné mosty, navštívíme gotickou katedrálu sv. Mikuláše a budeme mít možnost vystoupat po 365 schodech na vrchol její věže s 13 zvony, jež patří k nejstarším v zemi. Odměnou nám bude výhled na město jako z pohádky, na něž budeme shlížet z věže 74 m vysoké. A budeme mít i možnost svézt se historickou lanovkou do starého centra. V podvečer přijedeme kolem Ženevského jezera, svahů s vinnou révou kolem vinic Lavaux, které byly v roce 2007 zapsány na seznam UNESCO, do vinařské vesničky Aigle,které dominuje jeden z nejkrásnějších švýcarských zámků, dnes muzeum vinařství. Poté odjedeme na naše ubytování v srdci horské oblasti Col des Mosses. Večeře.
3. den
Po snídani budeme projíždět oblastí Wallisu. Cesta s překrásnými výhledy na vinice s vykukujícími vrcholy zasněžených hor se bude klikatit až do průsmyku Sv. Bernarda (2 473 m), který se nachází mezi Švýcarskem a Itálií. V minulosti místo s nádhernou, byť nevyzpytatelnou nebezpečnou horskou přírodou, kde sv. Bernard založil hospic – útulek pro pocestné a díky chovné stanici bernardýnů s plemennou knihou od 15. století zachránil spolu s dalšími mnichy nejeden lidský život. Útulek funguje dodnes. V místní kapli najdeme kopii Černé madony čenstochovské. Dozvíme se legendu o slavném Bernardýnovi Barrym i o tažení napoleonských vojsk přes tento průsmyk. A určitě se rádi vyfotíme s místními bernardýny. Odpoledne se cestou zpět zastavíme v Martigny, které za mnohé vděčí italské mecenášské rodině Gianadů. Dozvíme se, proč se nazývá městem kultury a proč se právě zde objevily sochy Rodena a Henry Moora a dalších významných autorů. Navštívíme také roztomilé muzeum bernardýnů. A budeme mít možnost si nejen koupit plyšového Barryho se soudkem, ale s těmito dobrosrdečnými psy se i pomazlit. Poté si nenecháme ujít návštěvu muzea, které nás v tomto nevelkém městě překvapí. Nadace Pierre Gianadda se chlubí obrazy od Van Gogha, Picassa, Cezanna i Lautreca. V suterénu pak můžeme obdivovat soukromou sbírku starobylých vozů a v zahradě muzea spatřit skulptury od Da Vinciho. Návrat na ubytování, večeře.
4. den
Po snídani opět odjedeme do regionu Wallis, jehož největším lákadlem a v celé alpské oblasti zcela ojedinělým přírodním klenotem je ledovec Aletsch, který pro svou pozoruhodnou délku cca 23 km byl také v roce 2001 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Celý region se skládá ze tří hlavních v údolí řeky Róny ležících obcí – Mörel, Betten a Fiesch, na něž navazují turistická střediska Riederalp, Bettmeralp a Fiescheral. S údolními obcemi jsou spojeny několika kabinovými lanovkami, které jsou pro ně naprosto nezbytné, protože nahoru nevedou žádné silnice. My se vydáme z vesničky Fiesch do střediska Fiescheralp v nadmořské výšce 2 212 m a odtud dále vyjedeme až do horní stanice Eggishorn (2 869 m), odkud se nám naskytnou nejkrásnější pohledy na celý Aletschský ledovec. Za jasných dnů je vidět mnohem víc než jen ledovec. Kolem dokola se rozprostírá nehostinný, avšak magický svět alpských čtyřtisícovek. Po návratu zpět do Fiesche se vydáme do hlavního města švýcarského kantonu Wallis, do Sionu v údolí řeky Rhony. Kdysi mocné sionské biskupství hraje důležitou roli v církvi dodnes. Díky dlouhé historii města zde najdeme spoustu památek. Jednou z dominant Sionu je bazilika Notre-Dame-de-Valére nacházející se na jednom z kopců nad městem. Byť na první pohled připomíná spíše pevnost, původně bývala sionskou katedrálou. Celý region okolo Sionu je také důležitou vinařskou oblastí. Návrat na ubytování, večeře.
5. den
Po snídani odjedeme do Chamonix. Přímo z centra můžeme vyjet nejvýše položenou lanovkou v Evropě na Aiguille du Midi do výšky 3 842 m, odkud budeme v němém úžasu pod nejvyšším vrcholem Evropy Mont Blanc v panoramatickém výhledu 360° obdivovat celé francouzské, švýcarské i italské Alpy. Večer odjezd do ČR.
6. den
Návrat ráno.
Minimální výměna na vstupy
Předpokládané částky na vstupy cca 50 CHF + lanovky cca 55 CHF a 70 EUR.